Męska czapka tradycyjna Krymka

03-11-2020

Czy wiesz, że męska czapka krymka to nie tylko modny dodatek, ale także symbol lub elemen kultury, tradycji i historii?

Teraz możesz mieć ją także Ty! Sprawdź naszą kolekcję i przekonaj się, jak wiele w niej pięknych i oryginalnych modeli!

Męska czapka znana jako Tubeteika (zdjęcie 1, 2) w Azji Centralnej to element męskiego ubioru. Jest popularna na Całym Świecie i posiada wiele nazw: krymka, tubitejka, mycka, doppi, kufi, topi, duppi,kippah tupi, brimless round cap, yarmulke, taqiyah, topu, kipa, kofia, kippah, koofi, coofi, topi cap, kufi, duppi, doppi, pillbox, topu, kofiah, koofi, kuchi, tarigah, fez, kente, tabligh, takke cap.

Takie nakrycie głowy w Polsce nazywane jest tubeteika, krymka czy mycka. Nazwa krymka była pierwotnie noszona przez Tatarów, którzy wywodzili się z Krymu. Zyskała popularność w XIX wieku wśród rosyjskiej arystokracji i  jest znana pod nazwą tubitejka. W Kirgistanie używana jest nazwa topu. W Uzbekistanie znane jako doppi. W Afryce mówią na tą czapkę kente, kufi, a w Indiach topi lub tupi.

Tubeteiki noszone są zazwyczaj przez turkijskie grupy etniczne jako strój narodowy. W swoim kształcie przypomina jurtę, ikonę kultury środkowoazjatyckiej. Jest popularnym elementem stroju starszych mężczyzn, noszonym codziennie. Wielu starszych mężczyzn w Afryce nosi codziennie kufi, aby symbolizować ich status mądrych starszych, ludzi religijnych lub patriarchów rodzinnych.

 

Czarno-biała czapka męska pochodzi z Kirgistanu. Ma nazwę kakpak i zazwyczaj wykonany jest z filcu i wełny. Jego kształt symbolizuje nasze piękne kirgiskie góry. W zależności od wieku noszącego, kałpak może różnić się kolorem i ornamentem, zgodnie z filozofią dwunastoletniego cyklu życiowego, która jest obecna w przekonaniach dawnych Kirgizów. Każdy Kirgiz, który posiada kałpak, traktuje go z szacunkiem i dumą, a w tym szczególnym dniu poświęca mu jeszcze większą uwagę. Kałpak jest także popularną pamiątką z Kirgistanu. Większość podróżników i turystów kupuje sobie. 

 

 

Czy wiesz, że ta tradycyjna czapka zyskuje na popularności wśród miłośników stylu i kultury na Całym Świecie. Sprawdź naszą kolekcję i znajdź swój ulubiony model!